Year 12 Academic Achievement, Endeavour & Special Awards 2020

The College ‘gathered’ virtually for a remote assembly on Tuesday 27 October to farewell the Year 12 Class of 2020 and to acknowledge and celebrate the achievements of the following senior students who received academic achievement, endeavor, and special awards this year.

2020 SPECIAL AWARDS

ADF Young Innovator Award Nirmal Vijay
ADF Long Tan AwardChloe Lieberman
Mick McLoughlin Art Award Flynt Robbins
Mick McLoughlin Technology Award Caleb Bieber
Helen Broad History Award Hanna Johansson
Tyler Shaw Memorial Award Victoria Van Os
Melanie Holden Surfing and Academic Award Breanna Thomson
VET Susan Lash Award Victoria Van Os
Year 12 VCAL FMPLLEN Award Ethan Emery
Senior Musician of the Year Award Rhys McIlwaine & Natalie Winsall




DUX OF SUBJECT AWARDS 

AccountingJay McCarthy-Rivero
Agricultural and Horticultural StudiesClaudia Wallace
ArtRyan Oxford
Art in the SpiritOlivia Hour-Lim
BiologyDylan Cu
Business ManagementJasmine Palin
Catholic Action ProgramEmma Waller
ChemistryKade Lucy
Computing: Software DevelopmentAntony Brun
Computing: Data Analytics (External studies award)Isabella Di Nicolantonio
EconomicsAlisha Miller
EnglishCharlotte Slater
English LanguageKaitlyn Raich
Faith and ScienceJoel Goss
Food StudiesScarlett Wardle
Further MathematicsAnisha Mannock (Year 11)
GeographyCallum McCracken
Health and Human DevelopmentClara Rauter (Year 11)
History: RevolutionsCharlotte Slater
ItalianKaitlyn Raich
Legal StudiesDarcy Thornton
LiteratureIsabella Fioravanti
Mathematical MethodsKade Lucy
MediaFlynt Robbins
Media in the SpiritFlynt Robbins
Music in the SpiritIsabella Fioravanti
Music PerformanceNatalie Winsall
Outdoor and Environmental StudiesElla Black
Peace and JusticeDylan Cu
PhilosophyFlynt Robbins
Physical EducationMonique Beard
PhysicsJamie Noseda
Product Design and Technology - TextilesCaleb Bieber
Product Design and Technology - WoodAsher Bouwmeester
PsychologyKathryn Duke
Religion and SocietyBreanna Dakin
Specialist MathematicsJamie Noseda
Studio ArtsAbbey Sweetman
Systems EngineeringHugh Mayer
Theatre StudiesAnisha Mannock (Year 11)
Visual Communication DesignNiamh Darrer
VET Animal StudiesMeg Whitehouse (Year 11)
VET Building and ConstructionBlain Blight (Year 11)
VET MusicSaoirse Doyle (Year 11)
VET Sport and RecreationLani Hagai
VCAL LiteracyLouie Marshall
VCAL NumeracyDannielle Culwick
VCAL Personal Development SkillsMitchell Musticone
VCAL Excellence in Work PlacementKade White
VCAL Work Related SkillsLachlan Gamble

ACADEMIC ACHIEVEMENT & ENDEAVOUR AWARDS IN EVERY SUBJECT 2020

Maya Baxter
Monique Beard
Niamh Darrer
Ethen Emery
Joel Goss
Jay McCarthy-Rivero
Adriana Rapisarda
Nathan Rees
Flynt Robbins

PADUA 2020 SENIOR SPORTS AWARDS

The following Year 12 students are to be congratulated for their participation and contribution to their respective sporting teams during their time at Padua College.

Sports People of Padua College 2020

Noah Crosling

Harry Ross

Georgia Mills

Amber Kirkbride

Abbey Power


Padua College 2020 Swimming Commendation

Michael Hrastovcak, Harry Ross, Isaac Gee

Alexia Green, Amber Kirkbride, Chloe Mentiplay, Sarah Kennedy, Keely Byrne, Miah Coillet


Padua College 2020 Athletics Commendation

Noah Crosling, Ryan Oxford, Tristan Rogers, Jay MCarthy-Rivero, Josh McCabe

Georgia Mills, Amber Kirkbride, Molly O’Sullivan, Abbey Power, Kelsey Landfried


Padua College 2020 Cross-Country Commendation

Noah Crosling, Ryan Oxford, Josh McCabe, Gavin O’Reilly, Harry Ross, Logan Carvosso, Joel Goss, Jacob Taylor

Molly O’Sullivan, Amber Kirkbride, Georgia Mills, Kelsey Landfried, Keely Byrne, Abbey Sweetman, Taylah Mihan


Indoor Cricket

Boys Player of the Year: Devlin Webb, Year 11 John XXIII House


Soccer

Boys Player of the Year: Rocky Di Petta, Year 11 Elizabeth House

Girls Player of the Year: Abbey Power, Year 12 Djeembana


Basketball

Girls Player of the Year: Chloe Zielinski, Year 11 John XXIII House


Congratulations to the SIS Division A Boys Indoor Cricket Champions, coached by Tony Anderson.

YEAR 12 MUSIC AWARDS

Senior Musicians of the Year

Rhys McIlwaine
Natalie Winsall

Contribution to Music Award

Lucy Hutchins
Andrew Leonard-Paterson
Alex Roberts
Isabella Fioravanti
Gerard Tedesco
Damien Hughes
Matthew Jewell
Josh Little

Crossover Musician

Max Fammartino

Rock Musician

Benton Leaney

Journeyman Award

Chloe Mereszko

Senior Band Award

Noah Jackson

Help
Help
Icon

Thanks for reaching out

someone will get back to you soon

Go back